Herpes simplex virus
Herpes simplex virus (HSV) je první zjištěný lidský herpes virus. Jde o virus způsobující většinou bolestivé a často se opakující infkeční onemocnění organismu. Tento druh viru se objevuje ve dvou formách, a to HSV-1 a HSV-2, které mají obdobnou strukturu, ale manifestují se na rozdílných částech těla.
HSV-1 postihuje nejčastěji oblast obličeje a úst a přenáší se slianami, HSV-2 se přenáší sexuálním stykem či z matky na plod a projevuje se převážně na dolní polovině těla, nejčastěji genitálu.
Primoinfekce virem HSV-1 probíhá nejčastěji již v dětském věku, kdy se projevuje jako tzv. herpetická gingivostomatitida. Ta je provázena nejprve příznaky podobným chřipce jako je teplota, únava či nechutenství. Následně dochází k výsevu bolestivých pochýřků v ústní dutině, typicky na dásních, tvrdém patře či hřbetu jazyka. Infekce je provázena zvětšením lymfatických uzlin a bolestí úst, která často velmi omezuje příjem potravy a tekutin. Puchýřky se vyhojí zpravidla do 2 týdnů.
Po překonání primoinfekce zůstává jíž virus v organismu v tzv. latentní fázi. Dojde-li napříkald ke snížení imunity či jinému oslabení organismu, může dojít k opětovné reaktivaci viru, který znovu vyvolává onemocnění v oblasti obličeje a úst. Nejčastěji ve formě oparu na retní červeni, ale i jinde na kůži obličeje.