Biele zuby z pohľadu odborníka
AKO TO FUNGUJE
Vedeli ste, že farba vašich zubov je ovplyvnená najmä priesvitnosťou skloviny? Kým povrch zubných koruniek tvorí priehľadná sklovina, pod ňou sa nachádza žltkastá zubovina. A čím je sklovina priesvitnejšia, tým viac sa do výslednej farby zubov premieta žltý odtieň zuboviny. Farba zubov navyše nezostáva po celý život rovnaká. Deti majú väčšinou až kriedovobiely chrup, ale počas života zuby postupne začínajú strácať jas a tmavnú. To je dané prevažne tým, že sklovina mladších zubov obsahuje menej minerálov. Keď však začnú zuby dozrievať a kalcifikovať (to znamená, že sa v nich usadzuje vápnik), stáva sa ich sklovina priesvitnejšia. Povrch zubov tiež prestáva byť časom hladký a vďaka tomu je náchylnejší na usadzovanie pigmentov z potravín alebo nápojov ako napríklad karí, čučoriedky, cvikla alebo červené víno, káva, čaj... A to už vôbec nehovoríme o fajčení! Preto je veľmi dôležitá pravidelná dentálna hygiena, ktorá si dokáže s pigmentovými usadeninami poradiť.
BIELIACE PASTY
Ak sa odmietate zmieriť s pôsobením času aj ostatných faktorov a túžite po krásnom bielom úsmeve, vyžaduje si to pravidelnú starostlivosť a kvalitné produkty. Tých je našťastie na trhu dostatok. A spolu s metódami na zosvetlenie či bielenie zubov môžu byť vždy ideálne prispôsobené konkrétnym potrebám. S drobným usadzovaním pigmentov si poradia bieliace pasty. Predtým sa na dosiahnutie belšieho odtieňa hojne používali zubné pasty s veľkým množstvom abrazívnych (brúsnych) častíc, ktoré mechanicky odstraňovali pigmenty z povrchu zubov. Vedľajším účinkom bohužiaľ bývala zvýšená citlivosť zubov a odhalené krčky. Dnes preto odborníci odporúčajú šetrné bieliace pasty s minimálnym obsahom abrazív. Účinný efekt je v nich dosiahnutý pomocou peroxidu v bezpečnej koncentrácii 0,1 %. Prípadne sa využívajú pasty na báze prírodných enzýmov, ktoré rozrušujú bielkovinové väzby na povrchu zubov, čím znižujú aj tvorbu zubného plaku.
BIELENIE ZUBOV
V prípade zvýšeného usadzovania pigmentov a výraznejšieho zafarbenia zubov je vhodnejšie ordinačné prípadne domáce bielenie zubov, ktoré je založené na využití prostriedkov so zvýšeným obsahom peroxidu vodíka či karbamid peroxidu. Ide o veľmi bezpečnú a efektívnu metódu, avšak jednotlivé prípravky by mal odporučiť lekár a bieleniu by malo predchádzať zubné vyšetrenie. Celý proces prebieha niekoľko dní a je možné, že počas tejto doby budú zuby dočasne citlivejšie. Preto je v tomto období vhodné používať ráno aj večer kvalitnú pastu na citlivé zuby.
DOMÁCA STAROSTLIVOSŤ
Profesionálne bielenie poskytuje veľmi dobrý výsledok, ale samo o sebe nestačí - kľúčová je následná domáca starostlivosť. Počas celého procesu bielenia a krátko potom je nutné dodržiavať tzv. "bielu diétu" a zaraďovať do jedálnička potraviny bez farebných pigmentov. Počas tohto obdobia je totiž mikroštruktúra skloviny otvorená a farebné pigmenty by do nej ľahko prenikli. Než sklovina opäť zosilnie, je vhodné čistiť zuby remineralizujúcimi zubnými pastami, ktoré podporujú zacelenie povrchu zubov a obnovujú ich hladký povrch.
Ani potom ale nemáte vyhraté natrvalo. Aby váš úsmev zostal žiarivý čo najdlhšie, je potrebné sa oň denne starať a zvoliť si správne produkty. Používanie kvalitných bieliacich pást, vhodnej kefky, medzizubných kefiek či zubnej nite spolu s pravidelnými návštevami dentálnej hygieny predĺži dosiahnutý efekt bielenia až na niekoľko rokov. Skvelé sú bieliace pasty s enzýmami a peroxidy, ktoré sa po vyčistení zubov nevyplachujú. Ich efekt dokáže zvýšiť kombinácia s bieliacou ústnou vodou či sprejom. A veľmi užitočná je aj ústna sprcha, ktorá dopraví čistiaci roztok s rozpustenými tabletami na horšie dostupné miesta a odstráni tam nežiadúce zafarbenie.
Produkty
Odoslaním súhlasíte so spracovaním emailu za účelom informovania o dostupnosti konkrétneho produktu. Máte právo svoj súhlas odvolať. Viac informácií v zásadách spracovania osobných údajov.