Čo ste možno nevedeli o bielení zubov
Ide o chemický proces, pri ktorom aktívne molekuly oxidov uvoľňované z danej zlúčeniny (peroxid vodíka alebo karbamid peroxid, ktorý dosahuje finálne porovnateľný výsledok, ale účinkuje podstatne pomalšie) reagujú s pigmentmi na zubnej sklovine aj medzi jej kryštálmi a vďaka nemu sú priehľadné.
Profimed priviezol prvé bieliace pasty Rembrandt už po roku 2000. Rembrandt bol v tom čase lídrom na americkom trhu a portfólio obsahovalo nielen rôzne bieliace pasty, ale aj bieliace tyčinky, bieliace pásiky a domáce bieliace sady. Značku potom kúpila spoločnosť Johnson & Johnson a bohužiaľ sa jej vo veľkom korporáte už tak nedarilo. Dnes ju zoženiete len v Spojených štátoch.
Postupne sa na trhu objavovalo stále viac bieliacich prípravkov, kým Európska únia neobmedzila koncentráciu peroxidov v zubných pastách, páskach alebo iných prípravkoch na maximálnu hodnotu 0,1 % v lete v roku 2013. De facto týmto krokom obmedzila používanie a predaj len pre ordinácie zubných lekárov a dentálnych hygienikov.
Používanie peroxidových prípravkov s vyššou koncentráciou pod dohľadom zubného lekára je naďalej možné. Avšak zakúpiť si takýto produkt voľne v predajni, lekárni alebo na internete nie je legálne. Iste sa teraz opýtate "Prečo"?
Predpokladom bezpečného a bezproblémového bielenia je úplne zdravý chrup. Aj pri tej najlepšej snahe nemožno nahradiť vyšetrenie v zubnej ordinácii, ktoré môže odhaliť napríklad neošetrený zubný kaz.
Je teda ordinácia jedinou cestou k bielym zubom? Nie. Predovšetkým treba pripomenúť, že pri perfektne zvládnutej starostlivosti o zuby s manuálnou alebo elektrickou kefkou, kvalitnou zubnou pastou a pri pravidelnej dentálnej hygiene nemusí byť bielenie vôbec potrebné a zuby budete mať prirodzene biele. Ak konzumujete veľa potravín a nápojov, ktoré sfarbujú, je dobré investovať do špecializovaných zubných pást s obsahom prírodných enzýmov, ako sú papaín alebo bromelaín a ďalších látok, ktoré si s pigmentmi pri pravidelnom používaní poradia.
Pri výbere zubnej pasty si dávajte tiež pozor na hodnotu abrazivity. Čistenie zubov napríklad po konzumácii kyslého s pastou s vysokou hodnotou RDA môže mať za následok mikro úbytok zubnej skloviny. Bohužiaľ hodnota RDA (Relative Dentin Abrasivity) nie je povinnou informáciou výrobcu a nie všetci ju uvádzajú. Americká dentálna asociácia ADA považuje hodnotu RDA 250 a viac za už škodlivú.
Ale aby sme sa vrátili k zosvetľovaniu / bieleniu zubov. Možností je veľa. Zosvetľujeme s bieliacimi pastami s obsahom enzýmov a malého množstva peroxidov (0,1%). Tiež sú veľmi obľúbené zubné pasty s obsahom aktívneho hydroxyapatitu, ktorý vytvára na povrchu zubnej skloviny novú, tenkú, svetlú vrstvu. Zuby sú svetlejšie, hladšie (!) a vďaka tomu sa oveľa menej zafarbujú. Iné zubné pasty obsahujú okrem čistiacich zložiek aj napríklad látku PVP, ktorá bráni ďalšiemu zafarbeniu. A kto nie je spokojný s dlhodobým účinkom zubných pást, môže podstúpiť ordinačné bielenie, alebo využiť domáce bielenie aktivované LED svetlom, ktoré ponúka napríklad značka Smilepen.
Vybrané bieliace prostriedky si zakúpite aj v predajniach PROFIMED, kde vám zaškolený personál pomôže vybrať tú správnu starostlivosť na mieru.
Produkty
Odoslaním súhlasíte so spracovaním emailu za účelom informovania o dostupnosti konkrétneho produktu. Máte právo svoj súhlas odvolať. Viac informácií v zásadách spracovania osobných údajov.