Najlepšia zubná kefka?
Opis všeobecných výhod a nevýhod kefky totiž nič nevypovedá o tom, kto bude pomôcku používať. Teda aké má špecifické potreby a tiež ako dobre ovláda techniku čistenia. A to je veľmi dôležité. Tak ako bežecké topánky samy nebežia, ani zubná kefka sama nečistí. Čistíte vy a čistíte svoje zuby. Výber konzultujeme v našich predajniach dnes a denne už dvadsať rokov. Poďme si teraz spolu prejsť to najdôležitejšie.
Zubná kefka sa vám musí dobre držať, a teda aj ovládať. Tenisovú raketu alebo kuchynský nôž, ktoré nepadnú do ruky, predsa tiež nechcete. A správne držanie je v prstoch. (Teda nie v zovretej ruke, pretože kefka nie je tenisová raketa.) Vďaka správnemu úchopu prsty na kefku netlačíte a ste oveľa presnejší pri práci. "Najlepšia" tu nebude znamenať pre všetkých to isté. Teraz sa však sústredíme len na vás. Držíte svoju zubnú kefku s istotou, a pritom jemne? Presne ju ovládate? OK. Prvý bod máme. Ideme ďalej.
Hlavica zubnej kefky má mať takú veľkosť, aby sa dostala ku všetkým zubom a zo všetkých strán. Každému "najmenšiu" hlavičku neporadíme. Seniori alebo ľudia so zhoršenou motorikou manipulujú s malou hlavicou s ťažkosťami a o lepší efekt sa postará väčšia hlavica. Všeobecne vedie trend k rozumnému zmenšovaniu pracovnej plochy kefky. Čistenie je potom presnejšie, precíznejšie a pomalšie, čo chceme. V zadnom úseku chrupu sa dobre manévruje a nedochádza k vyvolaniu dávivého reflexu. Samotné riešenie zväzkov vlákien a tvaru hlavice kefky má byť čo najjednoduchšie. Priveľa nápadov na jednom mieste je naozaj často len marketing. Potrebujeme rovný zástrih vlákien, alebo v ešte lepšom prípade prehnutý, aby kefka ergonomicky kopírovala tvar zubov a priliehala na ne bez nutnosti vyvíjať tlak. A máme aj druhý bod.
NIE JE TÁ MÄKKÁ KEFKA PRÍLIŠ TVRDÁ?
V Profimede radšej hovoríme, aké PEVNÉ sú vlákna kefky, aby sme slovo "tvrdá" už nadobro opustili. Pôvodné rozdelenie na "tvrdá - stredná - mäkká" je dávno prekonané. Tvrdé zubné kefky sa v poslednej dekáde prestali vyrábať a "stredné" tak nie sú uprostred. Je to najpevnejšia kefka, ktorú môžete kúpiť. Od nej sú potom už len stále mäkšie a mäkšie kefky... až sa dostanete k produktu, pri ktorom máte pocit, že si zuby čistíte angorskou mačkou. Naozaj teda platí "čím mäkšia, tým lepšia"? Neplatí. Na trhu sú (a už veľmi dlho ich predávame) zubné kefky natoľko jemné a šetrné, že majú v hlavici viac ako desaťtisíc vlákien. Ich dotyk je ako pohladenie vatou. Ich čistiaca schopnosť je tým však veľmi limitovaná. Sú určené pre pacientov po operáciách, ktorí sa bežne nestravujú a znesú (aj potrebujú) len veľmi delikátne čistenie. Pri výbere si teda (a to veľmi zásadne) uvedomíme, že čím bude kefka mäkšia, tým menej si ňou mechanicky poškodíme ďasná (prípadne zuby), ale rovnako šetrnejšia bude k zubnému povlaku a k zvyškom jedla. Vždy treba teda pamätať na to, že s rastúcou jemnosťou kefky musíme predlžovať čas čistenia zubov. Aby dĺžka starostlivosti vyrovnala tú šetrnosť / jemnosť. Ľahko si to napokon predstavíme na čistení čohokoľvek iného. V Profimede odporúčame mäkké kefky. Aj tie naozaj mäkké, ak vám ich vyslovene odporúča zubný lekár alebo dentálny hygienik. Je však potrebné mať jasno v tom, že ak si LEN kúpite oveľa jemnejšiu a šetrnejšiu zubnú kefku - a nepredĺžite dobu čistenia – jediné, čo dosiahnete, budú horšie vyčistené zuby. Podľa čoho sa teda riadiť? Mäkká kefka (soft) si vyžaduje dĺžku čistenia optimálne tri minúty. U ultra jemných kefiek to môže byť aj pätnásť minút na celý chrup.
TVAR RUKOVÄTI - VEĽKOSŤ ČISTIACEJ HLAVICE - VLÁKNA.
Tri hlavné parametre, pri ktorých sme si vysvetlili, čo treba sledovať, aby sa vám vybraná pomôcka prispôsobila. Zostáva doplniť, že popis výrobcu uvádzajúci "pevnosť" alebo "tvrdosť" vlákien je podobný ako pri označovaní odevov: "S, M, L..." Áno, dve veľkosti M od rôznych výrobcov môžu byť veľmi rozdielne. V Profimede máme pre klientov k dispozícii stojan so zubnými kefkami, v ktorom je vystavená jedna kefka z každého modelu v sortimente. U nás si môžete na kefku siahnuť a posúdiť, či nápis zodpovedá tomu, čo hľadáte.
Nedajte si nahovoriť, že jedna kefka a jedno prevedenie je TO NAJLEPŠIE. Vyberte si kefku presne na mieru svojim potrebám - teda aj kondícii zubov a ďasien. Zohľadnite citlivosť zubov, sklony k zápalom ďasien (tie sa vyskytujú práve pri nedostatočnom čistení), kazovosť, fixný strojček... Zvoľte si pre seba ideálnu veľkosť aj tvar a perfektne zvládnutou technikou čistenia zo svojej kefky urobíte TÚ NAJLEPŠIU :)
NABUDÚCE SA POZRIEME NA ZÚBOK MIESTAM, KAM ANI NAJLEPŠIA KEFKA NEDOSIAHNE. Plak sa nám tu neschová. Existuje už pestrá škála malých moderných pomôcok. Pomenujeme si ich, vysvetlíme výber aj správne použitie.
A čím sa rozlúčime? Poznámkou, že zubná kefka nie je nesmrteľná. Včasná výmena má veľký vplyv na efektivitu celej starostlivosti. Keď sa kefka prestane podobať tomu, ako vyzerala pri kúpe, preč s ňou. Rozježený zmeták nečistí správne. Ak ste experti na výrobu rozježených zmetákov, je načase ubrať na sile. Sila nie je dôležitá, kefka nie je sekera. Ak vaša kefka dlhodobo vyzerá úhľadne, veľmi vás chválime, ale najneskôr za tri mesiace jej zamávajte nad odpadkovým košom a z hygienických dôvodov si vezmite novú. Pamätajte, že veľmi jemné (mäkké) kefky sa jednak rýchlejšie opotrebujú a jednak sa horšie udržujú hygienicky čisté. Vysoká jemnosť sa dosahuje tenčením vlákien. Aby kefka zhustla, musí sa ich pridať do hlavice viac. Veľká hustota však bráni jej potrebnému preschnutiu a tiež dokonalému prepláchnutiu. Extra mäkké kefky meňte častejšie.
Produkty
Odoslaním súhlasíte so spracovaním emailu za účelom informovania o dostupnosti konkrétneho produktu. Máte právo svoj súhlas odvolať. Viac informácií v zásadách spracovania osobných údajov.