Ústnou sprchou proti zápalom ďasien
Gingivitída najprv vzniká v miestach, kde sa hromadí zubný plak - teda tam, kam sa ťažko dostávajú vlákna zubnej kefky. Baktérie tvoriace zubný plak uvoľňujú toxíny, ktoré dráždia ďasná a spôsobujú zápal. Choroba väčšinou nebolí. Spoznáte ju podľa začervenaných či opuchnutých ďasien, ktoré často krvácajú, napríklad pri jedle alebo čistení zubov. Avšak pozor, silným fajčiarom ďasná nekrvácajú, a preto môže zápal prebiehať skryto. Ďasná sú iba červené a napuchnuté. Sprievodným javom býva tiež zápach z úst.
Neliečený zápal sa môže šíriť po celom tele.
V počiatočnom štádiu zápal postihuje iba malú oblasť. Ak by ste však problém neriešili, zápal sa začne šíriť do celých úst a vyvinie sa až do parodontózy, čo je závažnejšia a bolestivá forma ochorenia ďasien, ktorá môže viesť až k strate zubov. Pri parodontóze už nekrvácajú len ďasná, ale dochádza k strate kosti okolo koreňa zuba, k ústupu ďasien a vzniku tzv. parodontálnych chobotov. To sú v princípe vačky medzi ďasnom a zubom, kde je zubný kameň, anaeróbne mikróby a napokon aj hnis. Proces, v ktorom náš imunitný systém reaguje na baktérie a zubný kameň pod ďasnami, vedie k rozkladu kosti a spojivového tkaniva, ktoré drží zuby na svojom mieste. Zuby sa začnú kývať a krčky sa postupne odhaľujú až ku koreňom.
Neliečená gingivitída a parodontóza môžu ohroziť zdravie celého organizmu. S týmito chorobami sa spájajú kardiovaskulárne ochorenia vrátane tých najzávažnejších (infarkt alebo mŕtvica). Môžu tiež komplikovať priebeh tehotenstva. Ďasná sú z dôvodu hormonálnych procesov v tehotenstve k zápalom náchylnejšie. Sú citlivé a majú väčší sklon ku krvácavosti. Štúdie preukázali, že ochorenie ďasien môže spôsobiť celý rad komplikácií v tehotenstve.
Ďalšími rizikovými faktormi pre vznik zápalu ďasien je fajčenie alebo niektoré ochorenia, napríklad diabetes. Jediným a našťastie veľmi účinným riešením vo všetkých prípadoch je zvýšená a dôkladnejšia hygiena za pomoci moderných prostriedkov.
Najhoršie, čo môžete urobiť, je, ak sa krvácajúcim alebo opuchnutými miestam na ďasnách pri čistení vyhýbate – naopak, je potrebné v týchto miestach starostlivosti zintenzívniť. Intenzívnejšou starostlivosťou sa však rozhodne nemyslí zvýšenie tlaku na zubnú kefku alebo voľba kefky s tvrdšími vláknami.
Cesta k zdravým ďasnám nie je zložitá
Samozrejmosťou nielen pri problémoch s ďasnami by malo byť pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny a preventívnej stomatologickej prehliadky. Nemožno však očakávať, že tieto návštevy (v ideálnom prípade raz či dva razy ročne) budú všemocné. Základom pre zdravie zubov a ďasien je každodenná dôkladná domáca starostlivosť. Tá by mala spočívať predovšetkým v mechanickom odstraňovaní zubného plaku.
Hoci sa na zubných pastách dočítate, že účinne pomáhajú proti zubnému kazu, zápalom ďasien či zápachu z úst, sú len jedným krokom v komplexnej starostlivosti. Tým najdôležitejším sú vhodné nástroje na mechanické čistenie a ich správne použitie. Áno, prvým a najdôležitejším nástrojom je vhodne zvolená zubná kefka.
Čistenie zubnou kefkou (manuálnou alebo elektrickou) by malo byť vždy doplnené o čistenie medzizubných priestorov. Na to sú určené medzizubné kefky a zubné nite. Práca s nimi však býva pre niekoho zložitejšia.
Všetky miesta, teda aj tie, kam sa medzizubné kefky a nite ťažko dostanú, možno ľahko, pohodlne a veľmi účinne vyplachovať ústnou sprchou. Ústna sprcha, nazývaná tiež irigátor, tak vhodne dopĺňa čistenie zubnou a medzizubnou kefkou (prípadne niťou).
Ústna (čiže dentálna) sprcha americkej značky Waterpik funguje na princípe pulzujúceho vodného lúča. Prúd vody vypláchne takmer všetok zubný plak a zvyšky potravy. Pulzácia navyše stimuluje a masíruje ďasná, čím dochádza k povzbudeniu krvného obehu. Ďasná sú tak zosilnené, spevnené a odolnejšie proti vzniku zápalu. Prieskumy dokázali, že ústna sprcha Waterpik je oveľa účinnejšia ako samotné použitie dentálnej nite aj ako modely ústnej sprchy bez pulzácie. Je bezpečná aj pre ústa so strojčekom, korunkami, mostíkmi alebo implantátmi.
Stop zápalu
Pre základnú irigáciu úst dentálnou sprchou úplne postačí, ak nádržku prístroja naplníte vodou z vodovodu. V prípade akútnych ťažkostí sa odporúča pridať do nádržky aj ústnu vodu (výplach) s obsahom antibakteriálnych zložiek, napríklad chlórhexidínu. Osvedčená je ústna voda GUM Paroex, ktorá neobsahuje alkohol, a teda nedráždi citlivé ďasná.
Veľkou výhodou ústnych spŕch Waterpik je široká paleta špecializovaných vymeniteľných trysiek. Pre špecifické problémy úst, ktoré ústne sprchy ostatných značiek často ošetrujú iba jednou univerzálnou tryskou, má Waterpik vždy špeciálnu, pre daný účel optimalizovanú trysku. Iné zakončenie si vyžaduje tryska na ošetrenie okolo zámočkov pevného ortodontického aparátu, inak má vyzerať tryska určená na starostlivosť o implantáty. A na problémy s ďasnami má Waterpik pripravenú trysku Pik Pocket. Jej mäkká gumená špička umožní prienik antibakteriálneho roztoku až 6 mm pod ďasno a ľahko tak vypláchne parodontálne choboty.
Zdravé ďasná, ktoré čo najdlhšie udržia vlastný chrup, nemožno docieliť bez pravidelného a starostlivého čistenia. Ústna sprcha poskytuje vašim zubom a ďasnám dokonalú starostlivosť. Ušetrí vám tak nielen veľa peňazí, ale aj plno času, ktorý by ste inak strávili v zubárskom kresle. Zakúpením vlastnej ústnej sprchy prospejete nielen svojmu zdraviu, ale aj svojej peňaženke, a navyše budete mať v ústach každý deň pocit perfektnej čistoty.
Produkty
Odoslaním súhlasíte so spracovaním emailu za účelom informovania o dostupnosti konkrétneho produktu. Máte právo svoj súhlas odvolať. Viac informácií v zásadách spracovania osobných údajov.