Všetko o medzizubnej kefke
Vlákna kefky sú spravidla z nylónu DuPont, ale existujú aj kefky s gumovými vláknami. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj extra jemné vlákna pre tých, ktorí majú citlivé ďasná. Či používať kefky s gumovými alebo nylónovými vláknami, to záleží na vlastnej preferencii.
Výber veľkosti medzizubnej kefky odporúčame ponechať na zubnom lekárovi alebo na dentálnej hygieničke. Ak si však chcete výrobok zakúpiť ihneď, zvoľte tú najmenšiu veľkosť.
Medzizubná kefka sa má zavádzať medzi zuby zľahka, nikdy nie nasilu. Ak sa to nepodarí, vyskúšajte zubnú niť. Niekedy sa stáva, že zavedeniu bráni zubný kameň, a potom nezostáva nič iné, len navštíviť svojho zubára.
Keď sa vám podarí zaviesť medzizubnú kefku, pohybujte ňou jemne, ako pri pohybe pílky - dopredu a dozadu. Pohyb opakujte niekoľkokrát a postupne vyčistite všetky medzizubné priestory v ústach. Časom získate takú zručnosť, že nebudete potrebovať ani zrkadlo.
Ak sa pri prvom čistení objaví krvácanie ďasien, neľakajte sa a v čistení pokračujte. Zdravé ďasná, ktoré netrápi zubný plak, nekrvácajú. Keď budete pravidelne používať medzizubnú kefku, vaše ďasná nebudú krvácať!
Kefku môžete používať so špeciálnym gélom, ktorý uľahčí zavádzanie a navyše obsahuje fluoridy či antibakteriálne látky. Vďaka sviežej príchuti budete mať po čistení skvelý pocit.
Pamätajte, medzizubná kefka je najdôležitejším pomocníkom zubnej kefky a ak ju nepoužívate, kvalita vašej ústnej hygieny dosahuje maximálne 50 %.