Extrakce
Extrakce zubu je chirurgický výkon, při kterém dochází k vybavení zubu nebo jeho části ze zubního lůžka. Laicky lze extrakci označit jako vytržení zubu. Důvodů pro extrakci zubu je celá řada. Jde zejména o přílišnou destrukci zubním kazem, neúspěšné endodontické ošetření zubu, vertikální frakturu kořene, ale také napříkald již o pokročilé postižení paradentózou nebo neošetřitelný úraz zubu. Extrahují se i zuby, které nejsou prořezané a jejich uložení není optimální nebo takové zuby, pro něž není dostatek místa z ortodontických důvodů.
Extrakce může probíhat různě. Klasická extrakce, ke které dochází nejčastěji se označuje jako extrakce prostá. Extrakce komplikovaná již využívá krom běžných extrakčních nástrojů jako jsou kleště a páky i rotačních nástrojů, například při separaci kořenů, které nejdr z lůžka vybavit jednoduše vcelku. Chirurgická extrakce je poté extrakce zubu, který není většinou plně prořezán nebo neprořezal do ústní dutiny vůbec a je třeba během zákroku navíc odklopit dáseň a snést část kosti, která zub překrývá.
Po extrakci je třeba doržovat určitá režimová opatření a dopoučení lékaře. Vhodné je po vytržení zubu vynechat příliš náročné fyzické aktivity a doržovat spíše klidoý režim. Nepředklánět se či intenzivně nesmrkat. Pokud se po odeznění anestezie objeví bolest, je možné užít lék proti bolesti. Místo je dobré chladit, ústní hygienu provádět šetrně a velmi důležité je ránu po extrakci nevysávat, nekloktat ani intenzivně nevyplachovat. V ráně se bezprostředně po vytržení zubu vytváří krevní koagulum (krevní zátka), která je velmi důležitá pro bezproblémové hojení. Pokud se koagulum vyplaví, vykloktá nebo rozpadne, může dojít k zánětu lůžka (alveolitadě) a k bolesti. Hojení také velmi výrazně zhoršuje kouření!