Halitóza
Halitóza je termín označující dlouhodobě špatný dech. Jedná se o problém, který postihuje velkou část populace a pro člověka často představuje nejen zápach z úst, ale i výrazné sociální a psychické problémy. Nejde o přechodně špatný dech po ránu, jenž vymizí po ranní ústní hygieně či snídani, ani o zápach způsobený aromatickými potravinami.
Příčiny halitózy se mohou nacházet i mimo ústní dutinu, avšak velká většina obtíží vzniká právě tam. Na vině bývá často špatná ústní hygiena, nesanovaný kariézní chrup a onemocnění parodontu. Mimo to velmi významnou roli hrají i tzv. těkavé sloučeniny síry (VSC), které vznikají rozkladem organických látek především v zadní časti hřbetu jazyka. Ten je pro svůj členitý povrch sídlem velkého množství mikroorganismů zodpovědných za tvorbu zapáchajících látek.
Řešení halitózy tkví v jednak v dobré ústní hygieně a ošetřeném chrupu, jednak v eliminaci příčinných mikroorganismů na hřbetu jazyka. K tomu jsou určené vhodně uzpůsobené škrabky na jazyk, které eliminijí sílu mikrobiálního povlaku jazyka. K eliminaci bakterií či neutralizaci zapáchajících látek slouží i vhodné terapeutické přípravky, jakými jsou specializované ústní výplachy, zubní pasty či ústní spreje.