Herpes simplex virus
Herpes simplex virus (HSV) je prvý zistený ľudský herpes vírus. Ide o vírus spôsobujúci väčšinou bolestivé a často sa opakujúce infekčné ochorenie organizmu. Tento druh vírusu sa objavuje v dvoch formách, a to HSV-1 a HSV-2, ktoré majú podobnú štruktúru, ale manifestujú sa na rozdielnych častiach tela.
HSV-1 postihuje najčastejšie oblasť tváre a úst a prenáša sa slinami, HSV-2 sa prenáša pohlavným stykom alebo z matky na plod a prejavuje sa prevažne na dolnej polovici tela, najčastejšie na genitáliách.
Primoinfekcia vírusom HSV-1 prebieha najčastejšie už v detskom veku, kedy sa prejavuje ako tzv. herpetická gingivostomatitída. Tá je sprevádzaná najprv príznakmi podobnými chrípke, ako sú teplota, únava či nechutenstvo. Následne dochádza k výsevu bolestivých pľuzgierikov v ústnej dutine, typicky na ďasnách, tvrdom podnebí či chrbte jazyka. Infekcia je sprevádzaná zväčšením lymfatických uzlín a bolesťou úst, ktorá veľmi často obmedzuje príjem potravy a tekutín. Pľuzgieriky sa vyhoja spravidla do 2 týždňov.
Po prekonaní primoinfekcie zostáva už vírus v organizme v tzv. latentnej fáze. Ak dôjde napríklad k zníženiu imunity či inému oslabeniu organizmu, môže dôjsť k opätovnej reaktivácii vírusu, ktorý znovu vyvoláva ochorenie v oblasti tváre a úst. Najčastejšie vo forme oparu na perách, ale aj inde na pokožke tváre.