Zubná dreň
Zubná dreň čiže zubná pulpa je mäkké tkanivo uložené vo vnútri zuba v dreňovej dutine a koreňových kanálikoch. Je tvorená riedkym väzivom a prestúpená množstvom krvných a lymfatických ciev a nervových vlákien. Predstavuje teda cievne a nervové zásobenie zuba, vďaka ktorému je prepojená s celým organizmom. Cez otvor na vrchole koreňa je koreňový kanálik, a tým aj zubná dreň, prepojený s povrchom zuba a periodonciom.
Zubná dreň je unikátne tkanivo ľudského tela, ktoré je veľmi náchylné na pôsobenie vonkajších vplyvov. V dospelosti má výrazne obmedzenú schopnosť regenerácie a pri väčšine postihnutí jej tkaniva dochádza už k nevratnému poškodeniu. Najčastejšie býva zubná dreň postihnutá zápalovým procesom na základe bakteriálnej infekcie. Jej dôvodom býva najmä neošetrený zubný kaz, ktorý sa dostal do tesnej blízkosti zubnej drene alebo do nej priamo prenikol. Následkom toho dochádza k podráždeniu drene bakteriálnymi produktmi a šíreniu infekcie. Na to dreň reaguje zápalom, ktorý býva spojený s náhle vzniknutou, veľmi intenzívnou a neustupujúcou bolesťou. Tá je veľmi často ťažko lokalizovateľná, ostrá a vystreľujúca do oblasti spánku, čeľuste či krku. Budí zo spania a v určitých prípadoch sa nedá tlmiť ani liekmi proti bolesti. Aby sa mohol zub ponechať v ústach a nepredstavoval zdroj ďalšej infekcie, je nutné zapálenú zubnú dreň zo zuba odstrániť a zub endodonticky ošetriť. Komplikáciou neošetrenej pulpitídy je odumretie drene, šírenie bakteriálnej infekcie cez koreňové kanáliky do periodoncia v oblasti hrotu koreňa a vznik periodontitídy.
Medzi ďalšie menej časté, ale možné príčiny zápalu zubnej drene patrí nadmerné podráždenie tkanív pulpy chemickými či termickými vplyvmi alebo poškodenie pri úraze.