Pozor, nízke cenové napätie.

Zaobstarajte si elektriku so zľavou až 30 %!

Zubní plak

Péče o zuby
Zdieľať na

Zubní plak je měkký, lepivý zubní povlak (biofilm), který se ukládá na povrchu zubů. Je tvořen zejména složkami slin, zbytky potravy, mikroorganismy (bakteriemi) ústní dutiny a jejich produkty. Zubní plak se začíná tvořit už několik minut po vyčištění zubů v podobě tzv. pelikuly. Ta je tvořena zejména slinnými proteiny, které mají schopnost pevně adherovat na zubní povrch. Do ní se postupně ukládají další zbytky potravy spolu s bakteriemi a plak roste. Ukládáním dalších a dalších bakterií a jejich dělením se na zubech tvoří stále širší vrstva povlaku, která zároveň s časem i silněji lne k povrchu zubu. Vyzrálý zubní plak se tedy skládá z hustě na sebe naskládaných bakterií v živné půdě tvořené ze složek slin a zbytků potravy.

Zubní povlak existuje ve formě naddásňového (supragingiválního) a poddásňového (subgingiválního) plaku. Nad dásní se zubní plak ukládá zejména na tzv. habituálně nečistých místech, to je na místech, kde samoočisťování zubu (sliny, pohyby jazyka či žvýkání) není efektivní. Jsou to především jamky a rýhy zubů, mezizubní plošky, krčková oblast či obnažené kořeny zubů. Poddásňový zubní plak se ukládá v dásňovém žlábku (sulku). V případě paradentózy pak v prohloubené parodontální kapse (chobotu).

Zubní povlak obsahuje tzv. kariogenní bakterie, které se významně podílejí na vzniku zubního kazu. Hlavní skupinu mající vliv na vznik kazu představují bakterie Streptococcus mutans (především Streptococcus mutans a Streptococcus sobrinus). Ty dokází metabolizovat cukry obsažené v potravě a přeměňovat je na organické kyseliny. Tyto kyseliny negativně ovlivňují tvrdé zubní tkáně a vedou k jejich odvápňování neboli demineralizaci. Během ní jsou ze zubních tkání (především zubní skloviny na povrchu zubů) uvolňovány ionty minerálů, což může zapříčinit až vznik a rozvoj zubního kazu. Zubní povlak je tedy jedním z hlavních faktorů vzniku kazu. Odpadní produkty a toxiny tvořené bakteriemi plaku také dráždí dásně a vedou k zánětu dásní (ginigivitidě). Zásadním krokem v prevenci zubních kazů a zánětu dásní je tedy důsledná ústní hygiena a odstraňování povlaku a jeho bakterií. Povlak na povrchu zubů nelze jednoduše omýt vodou ani vypláchnout. Důležité je odstraňovat ho vždy mechanicky, a to nejlépe vlákny zubního kartáčku (zubního a mezizubního).

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Lucie Vokůrková
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne