Pulpitida
Pulpitida je označení pro zánětlivé postižení zubní dřeně. Zubní dřeň neboli zubní pulpa je měkká tkáň uvnitř zubu, která je tvořena řídkým vazivem s četnými krevními a lymfatickými cévami a nervovými vlákny. K jejímu zánětu dochází nejčastěji na podkladě bakteriální infkece. Jejím důvodem bývá zejména neošetřený zubní kaz, který se dostal do těsné blízkosti zubní dřeně nebo do ní přímo pronikl. Následkem toho dochází k podráždění dřeně bakteriálními produkty a šíření infekce. Na to dřeň reaguje zánětem, který bývá spojený s náhle vzniklou, velmi intenzivní a neustupující bolestí. Ta je velmi často těžko lokalizovatelná, ostrá a vytřelující do obalsti spánku, čelisti či krku. Budí ze spaní a v určitých případech není tišitelná ani léky proti bolesti.
Pulpa zubu má v dospělosti velmi omezenou regenerační schopnost, a proto je v takovéto situaci již nevratně poškozena. Aby mohl být zub ponechán v ústech a nepředstavoval zdroj další infekce, je nutné zánětlivě změněnou zubní dřeň ze zubu odstranit a zub endodonticky ošetřit. Komplikací neošetřené pulpitidy je odúmrtí dřeně, šíření bakteriální infekce skrze kořenové kanálky do periodoncia v oblasti hrotu kořene a vznik periodontitidy.
Mezi další, méně časté, ale možné příčny zánětu zubní dřeně patří nadměrné podráždění tkání pulpy chemickými či termickými vlivy nebo poškození úrazem.