Zubní dřeň
Zubní dřeň neboli zubní pulpa je měkká tkáň uložena uvnitř zubu v dřeňové dutině a kořenových kanálcích. Je tvořena řídkým vazivem a prostoupena množstvím krevních a lymfatických cév a nervových vláken. Představuje tedy cevní a nervové zásobení zubu, díky kterému je propojena s celým organismem. Skrze otvor na vrcholu kořene je kořenový kanálek, a tím i zubní dřeň, propojena s povrchem zubu a periodonciem.
Zubní pulpa je unikátní tkáň lidského těla, jež je velmi náchylná na působení zevních vlivů. V dospělosti má výrazně omezenou schopnost regenerace a při naprosté většině postižení její tkáně, dochází již k nevratnému poškození. Nejčastěji bývá zubní dřeň postižena zánětlivým procesem na základě bakteriální infekce. Jejím důvodem bývá zejména neošetřený zubní kaz, který se dostal do těsné blízkosti zubní dřeně nebo do ní přímo pronikl. Následkem toho dochází k podráždění dřeně bakteriálními produkty a šíření infekce. Na to dřeň reaguje zánětem, který bývá spojený s náhle vzniklou, velmi intenzivní a neustupující bolestí. Ta je velmi často těžko lokalizovatelná, ostrá a vytřelující do obalsti spánku, čelisti či krku. Budí ze spaní a v určitých případech není tišitelná ani léky proti bolesti. Aby mohl být zub ponechán v ústech a nepředstavoval zdroj další infekce, je nutné zánětlivě změněnou zubní dřeň ze zubu odstranit a zub endodonticky ošetřit. Komplikací neošetřené pulpitidy je odúmrtí dřeně, šíření bakteriální infekce skrze kořenové kanálky do periodoncia v oblasti hrotu kořene a vznik periodontitidy.
Mezi další, méně časté, ale možné příčny zánětu zubní dřeně patří nadměrné podráždění tkání pulpy chemickými či termickými vlivy nebo poškození úrazem.